top of page

Üst Sırt Ağrıları için Yoga Akışı


Masa başında çalışmak, farkında olmadan uzun süreler baş önde telefona bakmak kadar hayatın içine yerleşmiş bazı aksiyonlarımız sebebiyle genelde sırtımızın üst kısmında, torakal bölgede, ağrı hissederiz. Bu ağrılar, sırt kasları güçsüzleştikçe kronikleşir. Her gün uygulanabilecek kadar basit ama uygulama sonrasında hemen etkisini hissedebileceğimiz birkaç yoga pozu ise üst sırt ağrılarına, tutulmalarına birebir.


Şimdi rahat edeceğin kıyafetlerle ile yoga matının* üzerine gel ve kendine 10 dakika zaman ayır.


Hazırsan başlayalım.


* yoga matın yoksa dizlerini rahatsız etmeyecek düz bir zemin ya da bu zemin üzerine serili bir örtü, kilim üzerinde de olur.

 

☯️ Cat-cow (kedi-inek akışı): Nefes alırken sırt içeri, kalça dışarı, göğüs açık, baş yukarı doğru. Nefes vermeye geçerken kalçadan başlıyor hareket, ellerle yere bastırıp sırtı yuvarlıyoruz, karın içeri, bakışlar göbek deliğine doğru.☯️ Downward & upward-facing dog (aşağı bakan köpek ve yukarı bakan köpek): Nefes alırken sadece ayak tarak kemikleri ve avuç içleri matta, başı yukarı doğru, kalçayı aşağı doğru itiyoruz. Nefes verirken ayak tabanları matta, kuyruk sokumu havada, sırt içeride, baş kolların arasında.☯️ Thread the needle (iğne deliği pozu): Masa pozundayken (dört ayak üzerinde) bir kolu diğer kolun ve dizin arasındaki boşluktan geçiriyoruz, başın yanını mata yaslıyoruz, yerde olan avuç içini bastırarak sırtı yana doğru açıyoruz. Burada durarak nefes alıp verebiliriz, varyasyonu için avuç içi yerde plan elimizi kaldırıp sırtın arkasından dolaştırarak uyluğa yerleştirebiliriz. (Her iki taraf için de tekrarlamalı poz)☯️ Extended puppy & child (eriyen kalp ve çocuk pozu): Dört ayak üzerindeyken önce dirsekleri yerleştirip sonra kolları mata uzatıyoruz; rahatlığa göre çeneyi ya da başın iki yanını sırayla mata yerleştirip göğsü mata yaklaştırmaya çalışıyoruz. Birkaç nefes burada kaldıktan sonra elleri göğsün iki yanına çekerek doğrulup sonra kalçayı topuklara bırakıp kolları yeniden mata uzatıyoruz.


Her pozda birkaç nefes kalıp her nefesi bir öncekinden daha uzun sürede vermeye çalışıyoruz.


Şifa olsun.

Namaste!

bottom of page